Sygnalizacja, odczytywanie próby ataku i atak z wyprzedzeniem
Sygnalizacja, odczytywanie próby ataku i atak z wyprzedzeniem
24 października, 2016 Brak komentarzy do Sygnalizacja, odczytywanie próby ataku i atak z wyprzedzeniemJedną z najważniejszych umiejętności podczas postępowania z potencjalnie agresywnym napastnikiem jest szybkie podejmowanie decyzji, gotowość i chęć do podjęcia działania. W momencie kiedy zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństwa powinieneś być gotowy do podjęcia natychmiastowego działania, zarówno w sposób wyprzedzający, jak i jako reakcja na atak agresora. Jest wiele sygnałów mówiących o nadchodzącym ataku.
W wielu stylach walki mówi się, o tym w jaki sposób ludzie sygnalizują uderzenie, przedstawiając to jako niepotrzebny lub przesadzony ruch poprzedzający atak. Jednak sygnalizacja zaczyna się znacznie wcześniej, wraz z napięciem ciała, specyficznym poruszaniem, kiwaniem z nogi na nogę. W przypadku sportów chwytanych z kolei pchanie i ciągnięcie będzie takim sygnałem świadczącym o nadchodzącym ataku.
Kiedy chwytacz jest zrelaksowany i nagle wypala z rzutem, bądź bokser atakuje uderzeniem z pozycji zerowej, bez wcześniejszego spięcia to nie ma w tym żadnej sygnalizacji, pozostaje być tylko dobrze opatrzonym w atakach i wykazać się refleksem w obronie. Przekładając to na sytuacje życiowe, należy szukać nie tylko sygnałów bezpośrednich jak cofnięcie barku, przesunięcie ciężaru na tylną nogę, ale również na ogólne zachowanie i energię płynącą z zachowania.
Świetnym przykładem jest ktoś kto podchodzi do ciebie, popychając lub krzycząc odchodzi, znów pochodzi dając tym samy do zrozumienia, że nie jest jeszcze gotowy psychicznie, żeby zaatakować, ale właśnie się przygotowuje. Dużo lepiej w wielu sytuacjach jest przejść do działania właśnie teraz.
Żeby uderzenie miało moc musi pojawić się kilka niezbędnych elementów. Jednym z nich jest konieczność przeniesienia ciężaru do przodu. Wiele sztuk i sportów walki podkreśla potrzebę ograniczania dużych ruchów ciałem, a w zamian łączenie kilku pomniejszych elementów, żeby osiągnąć dużo lepszy efekt, ale z mniejszą sygnalizacją. Osoby niewytrenowane, nie posiadające tych umiejętności, muszą polegać raczej na obszernych ruchach, aby osiągnąć jakiś efekt. Jednym z intuicyjnych sposobów na osiągnięcie tego jest cofnięcie się o krok, lub zrobienie małego obrotu, który wygląda jak odpuszczenie i odejście powodując jednocześnie dekoncentrację i osłabienie obrony przeciwnika. Osoba, która podchodzi odchodzi robi to samo, mogąc za tym ukryć swoje prawdziwe zamiary.
Zarówno przygotowywanie się jak i sygnalizacja są dobrymi momentami do rozpoczęcia ataku wyprzedzającego. Warto wiedzieć, że prawo daje nam możliwość użycia tego narzędzia, jednak należy postępować z głową, aby nie narazić się na oskarżenie o napaść.
Twoje początkowe działanie nie musi od razu być tym nokautującym. Niestety w stresie, nawet osoby wyćwiczone gubią część jakości i zaczynają działać chaotycznie, dlatego dobrze jest rozpocząć działanie od ataku rozpraszającego, który pozwoli nam zorganizować właściwą akcję. Ta ostateczna, jeśli potrzebna, powinna zawierać ataki wyprowadzane z pełną mocą, ponieważ docelowo tylko one mają wartość, która jest w stanie powstrzymać agresora. Z punktu widzenie skuteczności i efektywności zdecydowanie lepiej jest przeprowadzić jedno solidne uderzenie niż dziesięć słabych.
W większości sytuacji przemocy występuje również agresja słowna. Jeśli napastnik zaczyna podnosić głos, powtarzać w kółko tę samą frazę, bądź nagle milknie może to oznaczać, że za ułamek sekundy nastąpi atak.
Rozumiejąc w jaki sposób ludzie zachowują się przez atakiem będziesz w stanie lepiej i wcześniej wyłapać te momenty, aby im zapobiegać, wyprzedzać lub skutecznie kontratakować. Tego typu trening scenariuszowy obejmujący fazę pre-fight jest częścią treningu krav maga Warszawa i całej KMM. Obejmuje on stosowanie różnych rozwiązań w zależności od sposobu eskalacji przemocy.