Moja definicja Krav Maga

Moja definicja Krav Maga

5 komentarzy do Moja definicja Krav Maga

Krav Maga (hebr. walka wręcz, walka w bliskim kontakcie) jak głosi każda definicja, którą w sieci i w podręcznikach znajdziecie to system walki wręcz i samoobrony oparty o naturalne odruchy obronne człowieka bla, bla, bla :) Ale o co tu naprawdę chodzi? Czym niby Krav Maga różni się od boksu, kickboxingu, judo czy MMA ? Przecież tak samo jak w wyżej wymienionych systemach uczy się uderzać, kopać i rzucać. Gdyby analizować KM pod kątem trenowanych technik to w zasadzie można by powiedzieć, że to to taka mieszanka, zupełnie jak MMA. Ale w systemach walki, poza technikami, występuje jeszcze coś takiego jak taktyka i metody treningowe(nie mylić z metodami nauczania)które determinują to, co tak naprawdę ćwiczysz. I tak w KM stosowane metody treningowe mają za zadanie kreować człowieka umiejącego poradzić sobie w trudnych sytuacjach tzw. ulicznych, począwszy od obserwacji, czujności, analizy zagrożenia po umiejętność użycia siły w zależności od stopnia zagrożenia, obrony przed agresorem uzbrojonym w niebezpieczne narzędzia, doboru odpowiednich taktyk itp.

Cechy charakterystyczne metody treningowej Krav Maga:

-uczenie zdecydowanej postawy podczas konfliktu

-używanie realistycznych scenariuszy rozwoju sytuacji

-rozwijanie umiejętności dostrzegania oraz analizy zagrożeń, wczesnych oraz adekwatnych reakcji

-wybór innych sposobów rozwiązania konfliktu niż siłowe

-trening obrony i walki we wszystkich płaszczyznach (stójka, parter), okolicznościach(małe pomieszczenia, środki komunikacji itd.) oraz sytuacjach( agresor uzbrojony, kilku agresorów itd.)

Krav Maga choć na pierwszy rzut oka może przypominać wszechstylowe turnieje walki wręcz to sportem nie jest. Najważniejszym celem treningu jest nabycie umiejętności przetrwania i bezpiecznego wyjścia z trudnej sytuacji(nie zawsze walka). Dlatego też dyskusje typu co jest lepsze- taekwondo, boks, karate czy krav maga nie mają żadnych logicznych podstaw, ponieważ są totalnie różną materią.

5 komentarzy

 1. criptomoedas  - 18 maja, 2023 - 4:43 am

  Sou Ph.D. em ciências financeiras e atualmente estou estudando criptomoedas e seu artigo me deu uma boa ideia. Acho que sua forma de escrever é muito útil para minha tese criptomoedas, obrigado. No entanto, tenho algumas dúvidas e gostaria de saber se você pode me ajudar. Obrigado.

 2. the new gate 53  - 12 czerwca, 2023 - 6:51 pm

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 3. Szpiegowskie Telefonu  - 2 lutego, 2024 - 2:11 pm

  Kompatybilność mobilnego oprogramowania śledzącego jest bardzo dobra i jest kompatybilna z prawie wszystkimi urządzeniami z Androidem i iOS. Po zainstalowaniu oprogramowania śledzącego w telefonie docelowym można przeglądać historię połączeń, wiadomości z rozmów, zdjęcia, filmy, śledzić lokalizację GPS urządzenia, włączać mikrofon telefonu i rejestrować lokalizację w pobliżu.

 4. Szpiegowskie Telefonu  - 11 lutego, 2024 - 3:58 pm

  Obecnie oprogramowanie do zdalnego sterowania jest używane głównie w biurze i oferuje podstawowe funkcje, takie jak zdalne przesyłanie plików i modyfikacja dokumentów.

Leave a comment

Back to Top