Używanie broni podręcznej i improwizowanej

Używanie broni podręcznej i improwizowanej

Używanie broni podręcznej i improwizowanej

Brak komentarzy do Używanie broni podręcznej i improwizowanej

Umiejętność używania tzw. broni improwizowanej czyli przedmiotów codziennego użytku, które można łatwo wykorzystać do obrony lub ataku może w sytuacji kryzysowej zaważyć o sukcesie lub porażce. W tym artykule zamierzam podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z ich używaniem oraz podać pewne przykłady solidnych zastosowań. W ramach regularnych treningów grup krav maga Warszawa wykorzystujemy różne rodzaje przedmiotów do treningu samoobrony. Od broni palnej i białej, po różne rodzaje narzędzi do samoobrony, jak i przedmioty codzienne, które łatwo zamienić w realną broń.

W wielu krajach zabronione jest posiadanie broni palnej czy też chociażby noża, dlatego umiejętność użycia w walce własnej kurtki, paska, torby czy gazety wydaje się być wyjątkowo kusząca.

W tego typu treningu chodzi o to, żebyś nauczył się rozpoznawać różne typy broni i umiał je odpowiednio używać:

-torba- świetna jako tarcza, do osłaniania się przed uderzeniami i kopnięciami, ale również do obrony przed atakami z użyciem ostrych narzędzi

-długopis- dobrze wzmocni efekt twoich ciosów prostych i młotkowych skutecznie osłabiając obronę przeciwnika

-klucze-noszone na smyczy lub breloku stanowią broń sieczną, przed którą trudno będzie uciec potencjalnego napastnikowi

-kurtka- rozwinięta to łatwo dostępna broń sieczna, natomiast zwinięta na przedramię będzie robić za osłonę

-pasek-może służyć do atakowania metalową klamrą na jego końcu lub do krępowania kontrolowanego przeciwnika

-gazeta- zwiniętą w rulon możesz się posługiwać jak krótką pałką

Oczywiście istnieje wiele gotowych konstrukcji służących obronie jak kubotan, yawara, handshock, paralizatory i inne. Wszystkie one mogą wydatnie podnieść możliwości obronne posiadacza pod warunkiem, że ćwiczył ich użycie w różnych sytuacjach-próby uderzenia, kopnięcia, chwytu oraz że ma określoną dyscyplinę ich noszenia(zawsze łatwo dostępne w tym samym miejscu).

Back to Top