Sztuki walki Warszawa
Sztuki walki Warszawa
26 listopada, 2016 Brak komentarzy do Sztuki walki WarszawaSpośród ogromnej oferty jaką znajdziecie w rozmaitych klubach na hasło sztuki walki Warszawa
można wybierać treningi boksu, zapasów, muay thai, bjj, mma, karate, taekwondo, judo oraz wiele innych. Każdy z tych systemów specjalizuje się w pewnej materii, płaszczyźnie walki. Dla przykładu na dobrym treningu bokserskim nauczysz się dobrze uderzać oraz poruszać w walce, ponadto zbudujesz dobrą wytrzymałość oraz wydolność. Zapasy, mimo, że aktualnie niezbyt popularne dostarczają bardzo skutecznych rozwiązań w zakresie chwytanie, klinczowania oraz rzucania bez wykorzystanie chwytu za ubranie. Poza tym trening zapaśniczy świetnie rozwija siłę właściwą oraz zwinność. Bardzo popularny od kilku lat boks tajski zawiera świetne techniki kopnięć zarówno stopami, goleniami, jak i kolanami oraz uczy łączyć je z uderzeniami pięściami i łokciami oraz tajskim klinczem. Treningi “taja” pozwalają na obicie się oraz rozwinięcie dynamiki. Brazilian jiu jitsu to sztuka walki opierająca się na chwytach i tocząca się głównie w parterze, choć w większości szkół nie brak również treningu rzutów. Bjj uczy technik które można z powodzeniem stosować nawet na silniejszym przeciwniku, rozwija płynność i wyobraźnie przestrzenną. Bardzo dużym plusem jest to, że można wykonywać częste sparingi na 100% bez większego ryzyka uszczerbku na zdrowiu. MMA z uwagi na rosnącą popularność różnej maści amatorskich i zawodowych gal staje się coraz bardziej rozpoznawalną dyscypliną sportu walki, który łączy wszystkie wcześniej wymienione aspekty walki. Mieszane sztuki walki korzystają z boksu, zapasów, muay thai, judo oraz bjj aby skutecznie pokonać rywala. Celem jest pokonanie go uderzeniami, kopnięciami lub techniką kończącą w parterze. Dyscypliny takie jak taekwondo, karate i judo są popularne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży ponieważ rozwijają motoryką i sprawność ogólną oraz pozwalają poczuć ducha rywalizacji.
A co powiesz na funkcjonalne połączenie tych systemów pod kątem samoobrony?
Co gdyby połączyć poruszanie i techniki ręczne rodem z boksu z zapaśniczymi uchwytami, dynamicznymi atakami wszystkimi częściami ciała a’la muay thai oraz umiejętność walki na ziemi zaczerpniętymi z bjj, dodać techniki specjalne w postaci obrony przed nożem, kijem, nauczyć się nimi walczyć? Co gdyby to wszystko było skomponowane pod kątem samoobrony i realnej walki wręcz. Czy nie byłaby to jedna z najciekawszych propozycji treningu sztuki walki w Warszawie?
Taka jest właśnie koncepcja naszej szkoła krav maga KMM, która łączy najskuteczniejsze techniki i metody walki w jeden kompleksowy i wszechstronny system, który pozwala rozwinąć umiejętności w każdej płaszczyźnie walki, zyskać siłę, wytrzymałość oraz sprawność. Prowadzona jest przez uznanego za jednego z najlepszych trenerów krav maga w Polsce Andrzeja Gross, który skupił w niej swoich wieloletnich studentów oraz speców od samoobrony i walki wręcz tworząc bardzo prężnie rozwijający się klub sztuk walki w Warszawie z wieloma oddziałami.
Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do jednej z warszawskich sekcji to zerknij na ten spis krav maga Warszawa
Poniżej prezentujemy Wam przykład jednego z regularnych treningów odbywających się w sekcjach:
Dzisiejszy trening składał się z 3 segmentów. Pierwszy segment to doskonalenie praktyki bokserskiej, Tego dnia przerabialiśmy trzy rozwinięcia na lewy cios prosty. Zanim zaczęliśmy obowiązywała praca w parach, gdzie przez jedną minutę należało wykonywać poprawnie ciosy proste na tarcze partnera, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów, tj. skręty na stopach, rotacja kolana do środka, rotacja biodra, rotacja obręczy barkowej, wyrzut przedramienia, w końcówce ciosu wykonać spięcie mięśniowe, usztywnić nadgarstek, wyrzut powietrza, spięcie przepony. Dalej wykonujemy to samo ćwiczenie już w poruszaniu się w pozycji walki do przodu, jednocześnie bijąc ciosy proste. Dalej dodajemy dwa ciosy sierpowe, pamiętając o mocnej rotacji bioder.
Pierwsze rozwinięcie na cios prosty to jednoczesna kontra partnera również ciosem prostym w tułów przeciwnika, schodząc nisko na nogach, nie pochylając się przy tym a jedynie wykonując mały przysiad.
Drugie rozwinięcie to klasyczny unik przed lewym ciosem prostym po skosie do przodu.
Trzecie rozwinięcie to tak zwany „overhand”. W momencie wyrzutu lewej ręki agresora , jednocześnie bijemy swój prawy cios prosty, ślizgając się po jego ręce, tym samym trafiamy go ciosem spotkaniowym.
Wszystkie trzy rozwinięcia rozszerzamy o dowolną kombinację ciosów prostych, okrężnych oraz haków w ilości do trzech ciosów.
Drugi segment to rozwinięcie kopnięcia frontalnego.
Student wykonuje obronę przed kopnięciem frontalnym na brzuch, poprzez zagarniecie nogi agresora, tym samym schodząc z linii ataku.
Dalej do wykonanej obrony dodajemy kontrę poprzez kopnięcie dalszą nogą w strefę kroku agresora.
Trzecie rozwiniecie to zagarnięcie kopnięcia frontalnego połączone z kontrą ręczną w postaci uderzenia okrężnego tą samą ręką, która wykonywała zagarnięcie.
Ostatnie rozwinięcie to, wykonanie zagarnięcia, następnie student dąży do uchwycenia twarzy agresora i poprzez odpowiednie jej skręcenie wykonuje obalenie przeciwnika.
Ostatni segment składał się z ataków nożowych. Student miał za zadanie wykonać obronę przed pchnięciem noża na wysokość brzucha. Obronę wykonujemy dokładnie tak samo jak obronę przed kopnięciem frontalnym, tj. zagarnięcie.
Student uczy się, że jedna obrona może zostać wykorzystana do różnych ataków. Dalej agresor przy pomocy atrapy noża wykonywał ataki okrężne na strefę brzucha, pachy, oraz szyi. Klasycznie używamy obrony 360. Do każdej obrony przed nożem dodajemy ataki ręczne oraz nożne na strefę kroku w celu natychmiastowego unieszkodliwienia ataku.
Szybka przerwa na wodę, studenci zakładają ochraniacze na zęby, rękawice chwytne, oraz suspensory. Tak przygotowani starają się bronić przed agresorem, który będzie wykonywał ataki bokserskie tj. ciosy proste. Dodatkowo będzie wykonywał kopnięcia frontalne na wysokość brzucha. Dalej stara się w czasie zadawania ataków dobyć noża i wykonać ataki okrężne oraz pchnięcia. Osoba stająca przed takim agresorem musi wykazać się szybkością, koordynacją, umiejętnością obserwowania agresora, czyli starać się patrzeć na przestrzał klatki piersiowej aby obserwować uderzenia jak i kopnięcia, a nie tylko skupiać się na pojedynczych atakach. Student stara się wykorzystać nabyte umiejętności aby skutecznie muc się obronić.
Trening kończymy ćwiczeniami wydolnościowo-siłowymi. W ten sposób oprócz nabytej techniki obrony, oraz umiejętności poprawnego wykonywania ataków, student podnosi na wyższy poziom stopień swojej siły fizycznej jak i kondycji. Jeśli chodzi o niebezpieczne sytuacje, które mogą nas spotkać to wydolność jest dość istotna. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo może trwać potyczka i z iloma agresorami przyjdzie nam się zmierzyć, dlatego zdolność do długotrwałego wysiłku, wspomagana odpowiednią techniką, pozwoli nam wyjść cało z każdej opresji.