Samoobrona dla kobiet-czy to ma sens?

Samoobrona dla kobiet-czy to ma sens?

Samoobrona dla kobiet-czy to ma sens?

Możliwość komentowania Samoobrona dla kobiet-czy to ma sens? została wyłączona

Samoobrona dla kobiet to zajęcia, które są coraz bardziej „popularne” i potrzebne ze względu na czasy w jakich żyjemy. Bezpieczeństwo niestety z roku na rok zdaje się maleć, co powoduje że kobiety chcąc poczuć się pewniej szukają zajęć, które im to umożliwią. Takimi właśnie jest samoobrona dla kobiet. Na rynku aktualnie większość zajęć systemów i sportów walki aby przyciągnąć panie na zajęcia jest promowana jako właśnie zwiększenie bezpieczeństwa. Czy aby na pewno każde z nich jest nastawiona na kwestię samoobrony czy raczej elementy walki, które w samoobronie powinny się pojawić ? Tutaj należało by uświadomić pewien podział, który nie dla wszystkich Pań może być oczywisty a mianowicie na sztuki walki oraz sporty walki. Każde z nich ma swoje zadania i cele.

Sporty walki jak sama nazwa wskazuje nastawione są na współzawodnictwo w którym są ściśle ustalone reguły.  Do takich zajęć zaliczamy np. boks, boks tajski, jiu jitsu, zapasy, judo, kick boksing. Sporty walki dla kobiet są fajnym zajęciem dodatkowym, dodadzą paniom pewności siebie, poprawią kondycję i  formę ale niestety nie będą one miały aspektu stricte samoobrony i sytuacji realnych zagrożeń na ulicy. Sama kwestia nauczenia się pojedynczych technik nie wystarczy aby się obronić. Niestety na ulicach reguł nie ma co pod kątem samoobrony dla kobiet jest kluczowe dlatego warto wybrać taki kurs lub zajęcia na których taki aspekt jest brany pod uwagę.

Sztuki walki natomiast są to zajęcia, które zazwyczaj uczą umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawiają wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu. Nie są one ćwiczone aby brać udział w zawodach.  To takich zajęć jeśli zależy Wam na samoobronie dla kobiet powinnyście szukać. Krav Maga jest właśnie takim kompletnym systemem , który łączy wszelkie techniki z różnych sportów walki i znajduje ich zastosowanie pod kątem samoobrony i walki wręcz. Dodatkowo oprócz uderzeń, kopnięć czy walki w parterze w swoim zasobie posiada obrony przed duszeniami, obchwytami czy narzędziami takimi jak nóż, kij, pistolet. Polecam wszelkie kursy samoobrony dla kobiet stworzone na bazie tego systemu. W większości przypadków kobieta nie będzie mierzyła się z równym sobie. Napastnik zazwyczaj będzie silniejszy i większy więc wchodzenie w wymianę bokserską, nawet jeśli się trenuje boks jest ryzykowne i raczej lekkomyślne w tym przypadku,  ponieważ możemy tylko pogorszyć sytuację. Największą rolę w samoobronie dla kobiet nie stanowi ich siła lecz psychika, obserwacja oraz prewencja. Właśnie te aspekty są  głównym tematem zajęć, tak aby kobiety swoją postawą i mową ciała nie były łatwym celem – a właśnie takich szuka napastnik. Na zajęciach samoobrony dla kobiet powinno pojawić się zatem dużo sytuacji prewencyjnych, jak rozpoznawać i unikać zagrożeń, a dopiero w dalszej kolejności jak się bronić przed konkretnymi atakami jeśli jednak do takich dojdzie.  Warto wybrać się choć raz w życiu na taki kurs aby w bezpiecznych warunkach treningowych nauczyć się bronić a później sprawdzić swoje reakcje w sytuacji stresowej wykreowanej na zajęciach. W momencie ataku niestety, ale nie będzie czasu na zastanawianie się – albo zadziałają wyćwiczone odruchy albo paraliżuje cię strach i ulegasz sytuacji.
Ostatni aspekt jaki chciałam poruszyć to częste pytania i obawy przed przyjściem na kurs samoobrony dla kobiet. Przy  Notorycznie czytam w mailach: czy nie jestem już za stara na kurs? co jeśli nie mam kondycji, czy sobie poradzę?. Zagrożenie przeróżnymi napadami czy atakami dotyczy młodych jak również starszych osób ponieważ są one z powodu braku sprawności łatwym celem więc jeśli tylko chcemy czuć się bezpieczniej to wiek tutaj nie gra roli. W tej kwestii swoją przewagę taki kurs zaznacza w porównaniu do sportów walki, na które faktycznie jeśli całe życie się nie ćwiczyło może być za późno aby zacząć trenować. Kurs samoobrony dla kobiet powinien być tak skonstruowany aby Pani w każdym wieku mogła z niego wynieść jak najwięcej.  A co z tą nieszczęsną kondycją w takim razie? Odpowiedź jest prosta – jest to cecha nabyta. Nikt nie urodził się ze świetną kondycją, na nią trzeba po prostu zapracować i od czegoś trzeba zacząć. Jeśli kobieta zdaje sobie sprawę z jej braku tym bardziej powinno motywować ją to do zmiany – kurs samoobrony to dobry początek dbania o swoje bezpieczeństwo jak również sprawność, kondycje i ogólnopojętą formę. Może się okazać również miejscem gdzie kobieta poprawi swoją asertywność, pewność siebie co wpłynie pozytywnie na inne aspekty życia. Może również po takim kursie nabierzesz ochoty na regularne zajęcia krav maga w grupie mieszanej.

Back to Top