Rozgrzewka człowieku!

Rozgrzewka człowieku!

7 komentarzy do Rozgrzewka człowieku!

Powinniśmy powiedzieć to sobie raz na zawsze – wielokrotnie obserwowany przeze mnie sposób rozgrzewania się wielu ćwiczących w postaci zrobienia kilku wymachów rękoma i schyleniu się raz do jednej i raz do drugiej jest delikatnie mówiąc do bani.

Ten artykuł jest o wszystkim związanym z prawidłową rozgrzewką.

Dlaczego?

Bo jeśli nie masz czasu na porządną rozgrzewkę to lepiej w ogóle nie zabieraj się za trening, bo jeszcze narobisz sobie krzywdy

Pomyśl o swoim organizmie jak o samochodzie, który zaraz po uruchomieniu doprowadzasz do 5 tys obrotów. Nie trzeba być mechanikiem, żeby wiedzieć, że to głupota. A teraz dla większej jasności wyobraź to sobie w zimowych warunkach przy -10 stopniach Celsjusza. Twój silnik(serce) dostanie porządnie w kość. Jedną z częstszych kontuzji powstałych w wyniku braku lub źle przeprowadzonej rozgrzewki jest zerwanie ścięgna lub więzadła. Żeby wrócić do sprawności i treningów po takiej przygodzie będziesz potrzebował nawet parę miesięcy. Parę miesięcy zastoju, bo nie chciało Ci się poświęcić 15 minut. Raczej nieopłacalne.

Kolejny często powtarzający się scenariusz to wykonywanie statycznego stretchingu przed treningiem. To zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł, ponieważ najczęściej doprowadza do mikrourazów w obrębie tkanki mięśniowej( w efekcie doprowadzających do zmniejszenia zakresu ruchu).

Dodatkowo dobra rozgrzewka pobudza centralny układ nerwowy oraz układ hormonalny oraz powoduje zwiększony przepływ krwi, które to zapewnią Ci lepsze efekty treningu.

Każda rozgrzewka powinna zawierać pewne elementy (dostosowane do charakteru późniejszego treningu):

-pobudzenie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego- trucht, skakanka, bieg bokserski

-przygotowanie stawów do późniejszego wysiłku- krążenia, wymachy, skłony

-rozciąganie (na tym etapie treningu najlepiej stosować rozciąganie dynamiczne)

-specjalistyczne ćwiczenia siłowe angażujące mięśnie, które będą pracowały najciężej

Dobrze wykonana rozgrzewka:

 • podnosi temperaturę ciała,
 • zwiększa przepływ krwi,
 • zwiększa dostawę tlenu do mięśni –
 • powoduje nasilenie przemian metabolicznych,
 • zwiększa szybkość przewodnictwa nerwowego,
 • zwiększa siłę i szybkość skurczów mięśni,
 • pobudza system hormonalny,
 • zwiększa ilość płynu stawowego i tym samym zmniejsza lepkość w torebkach stawowych,
 • zwiększa skupienie i podnosi poziom uwagi,
 • zmniejsza lęk przed kontuzją,
 • zapobiega szybkiemu gromadzeniu się kwasu mlekowego i przedwczesnemu wyczerpaniu organizmu

Do dzieła!

7 komentarzy

 1. binance  - 21 kwietnia, 2023 - 7:28 pm

  Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 2. gate io türkiye  - 2 maja, 2023 - 3:13 am

  I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

 3. gate io  - 11 maja, 2023 - 12:16 pm

  At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 4. gate io ekşi  - 14 maja, 2023 - 5:29 pm

  After reading your article, I have some doubts about gate.io. I don’t know if you’re free? I would like to consult with you. thank you.

 5. www.binance.com sign up  - 15 maja, 2023 - 4:05 pm

  Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 6. Phone Tracker Free  - 2 lutego, 2024 - 2:16 pm

  It is very difficult to read other people’s e-mails on the computer without knowing the password. But even though Gmail has high security, people know how to secretly hack into Gmail account. We will share some articles about cracking Gmail, hacking any Gmail account secretly without knowing a word.

 7. Phone Tracker Free  - 11 lutego, 2024 - 4:03 pm

  Locate through the „Find My Mobile” system software that comes with the phone, or through third – Party mobile phone number locating software.

Leave a comment

Back to Top