Rdzeń Krav Maga

Rdzeń Krav Maga

4 komentarze do Rdzeń Krav Maga

Krav Maga to zarówno system samoobrony i walki wręcz, ale czy te dwa pojęcia są aby na pewno dobrze przez wszystkich rozumiane? Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu ćwiczących, których znam tych pojęć nie do końca odróżnia, a tym bardziej nie konstruuje treningów mających na celu jakościowy trening zarówno w pierwszym, jak i drugim zakresie. Samoobrona(działanie wykonywane samodzielnie) to akcja mająca na celu uniknięcie konsekwencji ataku drugiej osoby np. zablokowanie wyprowadzonego ataku, wyjście z duszenia, uwolnienie z chwytu itp. Mi osobiście podoba się definicja mówiąca o tym , że samoobrona ma miejsce do momentu obrony pierwszego ataku, potem zaczyna się już walka. W samoobronie zdecydowanie ważniejsze jest nastawienie na naukę odpowiednich, wczesnych reakcji(zwłaszcza wobec ataku z zaskoczenia, taktyk(sposobów zachowania) oraz jedynie najprostszych technik ćwiczonych w rozmaitych scenariuszach, niż ćwiczenie dużej ilości ofensywnych technik, które z kolei są trzonem walki wręcz.

Jedna i druga materia jest bardzo ważna. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Krav Maga powinieneś w szczególności skupić się na nauce rdzenia systemu, doprowadzając do możliwie najlepszego wykorzystania kilku prostych technik w każdej sytuacji. Właśnie to podejście i uniwersalność technik stanowi o tym, że Krav Maga jest skutecznym systemem, którego podstawy może opanować każda osoba i czuć się bezpieczniej w codziennym życiu. Właśnie ten oryginalny, znacznie różniący się od innych sposób treningu powoduje, że KM stała się tak popularna. Jednocześnie doszło do dużego przekłamania, pomieszania definicji samoobrony i walki. Nie możesz ćwicząc samoobrony, stawać do walki z wyszkolonym przeciwnikiem, przyjmować jego styl walki i oczekiwać wygranej. Twoje rozczarowanie będzie potężne. Im lepiej wytrenowany(technicznie, taktycznie i kondycyjnie), bardziej wszechstronnie walczący przeciwnik staje naprzeciwko tym większe zagrożenie ze sobą niesie. Kiedy stajesz naprzeciwko kogoś takiego i wiesz ze za chwilę będzie kontakt to nie jest już samoobrona, tylko walka. A jej trening wymaga już innego podejścia. Metody stosowane w treningu samoobrony nie wystarczą. W tym momencie rozkłada się większość instruktorów Krav Maga jakich znam(nawet tych z wieloletnim stażem), ponieważ ich umiejętności kończą się na tych kilku prostych technikach, o których była mowa powyżej, ale to temat na osobny wpis.

4 komentarze

 1. gate io borsası  - 4 maja, 2023 - 7:24 pm

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

 2. gate io  - 11 maja, 2023 - 3:55 pm

  At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 3. gate.io kimlik doğrulama süresi  - 22 maja, 2023 - 1:04 pm

  I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

 4. 20bet  - 14 września, 2023 - 7:58 am

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Leave a comment

Back to Top