Rdzeń Krav Maga

Rdzeń Krav Maga

6 komentarzy do Rdzeń Krav Maga

Krav Maga to zarówno system samoobrony i walki wręcz, ale czy te dwa pojęcia są aby na pewno dobrze przez wszystkich rozumiane? Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu ćwiczących, których znam tych pojęć nie do końca odróżnia, a tym bardziej nie konstruuje treningów mających na celu jakościowy trening zarówno w pierwszym, jak i drugim zakresie. Samoobrona(działanie wykonywane samodzielnie) to akcja mająca na celu uniknięcie konsekwencji ataku drugiej osoby np. zablokowanie wyprowadzonego ataku, wyjście z duszenia, uwolnienie z chwytu itp. Mi osobiście podoba się definicja mówiąca o tym , że samoobrona ma miejsce do momentu obrony pierwszego ataku, potem zaczyna się już walka. W samoobronie zdecydowanie ważniejsze jest nastawienie na naukę odpowiednich, wczesnych reakcji(zwłaszcza wobec ataku z zaskoczenia, taktyk(sposobów zachowania) oraz jedynie najprostszych technik ćwiczonych w rozmaitych scenariuszach, niż ćwiczenie dużej ilości ofensywnych technik, które z kolei są trzonem walki wręcz.

Jedna i druga materia jest bardzo ważna. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Krav Maga powinieneś w szczególności skupić się na nauce rdzenia systemu, doprowadzając do możliwie najlepszego wykorzystania kilku prostych technik w każdej sytuacji. Właśnie to podejście i uniwersalność technik stanowi o tym, że Krav Maga jest skutecznym systemem, którego podstawy może opanować każda osoba i czuć się bezpieczniej w codziennym życiu. Właśnie ten oryginalny, znacznie różniący się od innych sposób treningu powoduje, że KM stała się tak popularna. Jednocześnie doszło do dużego przekłamania, pomieszania definicji samoobrony i walki. Nie możesz ćwicząc samoobrony, stawać do walki z wyszkolonym przeciwnikiem, przyjmować jego styl walki i oczekiwać wygranej. Twoje rozczarowanie będzie potężne. Im lepiej wytrenowany(technicznie, taktycznie i kondycyjnie), bardziej wszechstronnie walczący przeciwnik staje naprzeciwko tym większe zagrożenie ze sobą niesie. Kiedy stajesz naprzeciwko kogoś takiego i wiesz ze za chwilę będzie kontakt to nie jest już samoobrona, tylko walka. A jej trening wymaga już innego podejścia. Metody stosowane w treningu samoobrony nie wystarczą. W tym momencie rozkłada się większość instruktorów Krav Maga jakich znam(nawet tych z wieloletnim stażem), ponieważ ich umiejętności kończą się na tych kilku prostych technikach, o których była mowa powyżej, ale to temat na osobny wpis.

6 komentarzy

 1. gate io borsası  - 4 maja, 2023 - 7:24 pm

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

 2. gate io  - 11 maja, 2023 - 3:55 pm

  At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 3. gate.io kimlik doğrulama süresi  - 22 maja, 2023 - 1:04 pm

  I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

 4. 20bet  - 14 września, 2023 - 7:58 am

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 5. Suivre Téléphone  - 2 lutego, 2024 - 2:01 pm

  La compatibilité du logiciel de suivi mobile est très bonne et il est compatible avec presque tous les appareils Android et iOS. Après avoir installé le logiciel de suivi sur le téléphone cible, vous pouvez afficher l’historique des appels du téléphone, les messages de conversation, les photos, les vidéos, suivre la position GPS de l’appareil, activer le microphone du téléphone et enregistrer l’emplacement environnant.

 6. Suivre Téléphone  - 11 lutego, 2024 - 3:47 pm

  À l’heure actuelle, les logiciels de contrôle à distance sont principalement utilisés dans le domaine bureautique, avec des fonctions de base telles que le transfert de fichiers à distance et la modification de documents.

Leave a comment

Back to Top