Jak trening różnych sztuk walki podnosi Twoją zdolność bojową w Krav Maga ?

Jak trening różnych sztuk walki podnosi Twoją zdolność bojową w Krav Maga ?

Jak trening różnych sztuk walki podnosi Twoją zdolność bojową w Krav Maga ?

Brak komentarzy do Jak trening różnych sztuk walki podnosi Twoją zdolność bojową w Krav Maga ?

Regularne treningi dwa razy w tygodniu pozwolą Ci opanować w dobrym stopniu system walki Krav Maga. Ten system to zlepek najlepszych technik służących do radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, takich jak pozbawienie Ciebie życia, lub zdrowia.

W Krav Maga ciosy proste czy kopnięcia frontalne to chleb powszedni. Pytanie zatem kto wykonuje lepiej ciosy proste niż zawodowy bokser? Kto wykonuje mocniejsze kopnięcia jak nie kickboxer lub karateka? Kto lepiej będzie poruszał się w płaszczyźnie jaką jest parter, jak nie zapaśnik, czy zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu?

Odpowiedz jest prosta. Nikt, ponieważ każda z tych profesji doskonali do perfekcji swoją płaszczyznę walki. Zawodnicy latami ćwiczą, aby ich kopnięcie posiadały druzgocącą moc, ich uderzenie „urywały” głowę, zapaśnicy posiadają „żelazne uchwyty” w ramionach, zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu mają jedynie w głowie jak szybko i skutecznie złamać Ci kończyny lub udusić skrawkiem Twojego ubrania.

System Krav Maga przeznaczony jest do działań na ulicy, klatce schodowej, w barze, w aucie, autobusie. Posiada pewne specyficzne rozwiązania, zwłaszcza w zakresie rozwoju zdolności taktycznych i podnoszenia gotowości bojowej. Natomiast od strony technicznej jest ewidentnie oparty na ruchach boksu, zapasów, bjj, jkd, muay thai i itp. Jak, że możesz natknąć się na agresję praktycznie wszędzie to trudno przewidzieć jaki przebieg będzie miała walka. Ponieważ miejsc i możliwości jest bez liku. Inaczej jest w sportach walki, gdzie ćwiczy się określone ruchy w określonych miejscach, czy to na macie czy to na ringu, nawet w klatce jak, zawodnicy MMA. Są określone zasady i sędziowie, a w razie kontuzji, zawsze w pobliżu czeka ratownik medyczny. Jeśli mówimy o ulicy, takiego komfortu już nie mamy. Dlatego system Krav Maga czerpie z różnych źródeł, aby móc przeciwstawić się szeroko pojętej agresji gdziekolwiek.

Gorąco zachęcam i polecam trenowanie również innych systemów/sportów walki jako dodatek, o ile czas na to pozwoli. Właśnie po to aby Twój cios był lepszy, Twoje kopnięcie mocniejsze, abyś rozwijał maksymalnie wszystkie płaszczyzny walki, nie ograniczając się jedynie do podstaw. Im jesteś bardziej przekrojowy tym trudniej będzie innym osobom wyrządzić Ci jakąkolwiek krzywdę.

Kondycja. Im więcej ćwiczysz tym bardziej Twoje ciało przystosowuje się do panujących warunków, czyli do skrajnego wyczerpania. W efekcie możemy dłużej i efektywniej, w razie zagrożenia kontynuować walkę. Co jest bardzo istotne, gdy napotkasz na swojej drodze grupę agresorów, ponieważ różnie bywa i może zostaniesz zmuszony do podjęcia walki z każdym po kolei.

Kolejny aspekt to tak zwane „opatrzenie się”. Podczas treningu gdy trener nakazuje aby wykonać dane ćwiczenie kilkanaście lub kilkadziesiąt razy, to nie po to aby Was zmęczyć, ale po to aby, po pierwsze przyswoić ruch, a po drugie właśnie „opatrzeć się”, czyli obserwować dany ruch/atak. Dzięki temu, mogę szybciej zareagować kontratakiem lub obroną, gdyż zadany atak widziałem już tysiące razy. Dodatkowo partner treningowy już nie musi w pełni wyprowadzać ciosu czy kopnięcia żebym go zobaczył. Wystarczy skręt bioder i nasz mózg już wie, że za skrętem wystrzeli zaraz kopnięcie, lub lekki skręt barku a za nim zaraz pojawi się uderzenie ręką.

Na koniec chciałem napisać o przyswajaniu wiedzy. Ta zdolność jest bardzo istotna. Branie udziału w różnych treningach, u różnych instruktorów, gdzie jest całą masa ćwiczeń dla danej dziedziny sportu, gibkościowych, koordynacyjnych, rozciągających, poprawiających mobilność w stawach, siłowych itp. wiąże się z tym, że nasze ciało zaczyna dużo łatwiej i szybciej przyswajać nowe techniki. Szybciej uczymy się nowych ruchów i łatwiej jest nam je później wykorzystać w walce. Także uważam, że nie należy zamykać się na jedną dziedzinę jeśli chodzi o sztuki walki. Każdy powinien dążyć do tego aby móc być jak najbardziej przekrojowym. Wtedy mamy gwarancję spełnienia założonych celów. Oss!

 

Przemysław Migda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top