4 etapy do mistrzowskiej techniki

4 etapy do mistrzowskiej techniki

4 komentarze do 4 etapy do mistrzowskiej techniki

4 etapy do mistrzowskiej techniki

Chcesz się dowiedzieć jak w mistrzowski sposób opanować każdą technikę ? Oczywiście, że tak :)

Istnieje coś takiego jak 4 etapy uczenia się –zrozumienie tej koncepcji pomoże Ci opanować nowe umiejętności, niezależnie od tego czy chcesz się nauczyć jeździć na rowerze, czy nowej techniki walki.

Poziom pierwszy to nieświadoma niekompetencja.

Podczas tego etapu nie masz nawet pojęcia, że coś jest nie tak, a jeszcze mniej jak rozwiązać ten problem. Szczęśliwi ludzie żyjący ciągle na tym etapie :) Załóżmy, że zacząłeś uczyć się walki i nie masz na razie pojęcia gdzie ułożyć swoje kończyny. To zupełnie normalne, że nie będziesz trafiał dobrze w tarcze, co chwila będą plątać Ci się nogi, wszelkie akcje będą wysoce nieporadne, a w czasie walk będziesz ciągle obrywał. Praktycznie wszyscy przez to przechodzili. Dlatego tak ważne jest na tym etapie posiadanie kogoś kto zwróci Ci uwagę na wszystkie detale, poukłada pozycję, będzie ciągle poprawiał. Gdy uczysz się jako kilkulatek jeździć na rowerze tym kimś jest najczęściej Twój tata, gdy uczysz się walki(niezależnie od systemu) zadanie spada na Twojego trenera. Zaniedbanie w tym zakresie to błędy często na całe lata, które potem bardzo ciężko odkręcić. Regularnie przychodzą do moich grup osoby, które deklarują staż treningowy roczny lub dłuższy i już podczas pierwszych ćwiczeń widać, że był to czas zmarnowany. Często są rozczarowani tym, że im trener nie powiedział, że oni tego nie robili, że nigdy w sekcjach nie walczyli tylko robili „jakieś tam techniki”. Ty też wybierasz sekcję, która jest najbliżej Twojego domu, a nie tę, która ma dobrą renomę? Życzę powodzenia w nauce :)

Poziom drugi to świadoma niekompetencja

Tutaj zaczynasz już łapać, że coś jest nie tak. Zaczynasz pojmować , że są elementy, które powinieneś podciągnąć, ale jeszcze nie wiesz jak. Jest to jednocześnie etap na którym większość osób odpada z treningu( mniej więcej zaczyna się na ok. 3-4 miesiącu stażu, trwa czasem i kilka lat). Powody są różne, czasem jest to świadomość własnej słabości(łatwiej przecież żyć w przekonaniu o swojej wspaniałości), czasem niechęć do wykonania pracy, często wymówki-bo zmieniłem pracę, bo daleko, bo chomik chory itp.

Poziom trzeci to świadoma kompetencja

Zaczyna się wtedy gdy już wiesz jak coś zrobić, ale nie jest to jeszcze instynktowne, automatyczne. Cały czas potrzebujesz dużo koncentracji na tym co robisz. Podejmowane akcje obrony i ataku przynoszą oczekiwane skutki, ale pod warunkiem, że cały czas się pilnujesz.

Poziom czwarty(MISTRZOWSKI, nieświadoma kompetencja) to ten, w którym umiejętność staje się Twoją drugą naturą. Techniki wykonujesz w sposób automatyczny, bez potrzeby pilnowania co każda z kończyn z osobna ma robić. Nie obciąża to Twojej świadomości, pozwala szybciej reagować , stajesz się bardziej skuteczny, pozwala skupić się na bardziej zaawansowanych sprawach jak taktyka, bez potrzeby pilnowania pojedynczych ruchów.

Aby osiągnąć mistrzowski poziom wszystko czego potrzebujesz to nauczyć się detali techniki, zrobić dużo powtórzeń i spędzić trochę czasu na stosowaniu tej techniki w walce. Voila!

4 komentarze

 1. регистрация на бинанс  - 16 maja, 2023 - 9:04 pm

  Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 2. gate.io 官网  - 10 czerwca, 2023 - 7:02 pm

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 3. Rastrear Celular  - 2 lutego, 2024 - 1:41 pm

  Agora, a tecnologia de posicionamento tem sido amplamente utilizada. Muitos carros e telefones celulares têm funções de posicionamento e também existem muitos aplicativos de posicionamento. Quando seu telefone for perdido, você pode usar essas ferramentas para iniciar rapidamente as solicitações de rastreamento de localização. Entenda como localizar a localização do telefone, como localizar o telefone depois que ele for perdido?

 4. Rastrear Celular  - 11 lutego, 2024 - 3:27 pm

  Você também pode personalizar o monitoramento de determinados aplicativos, e ele começará imediatamente a capturar instantâneos da tela do telefone periodicamente.

Leave a comment

Back to Top