Podział technik krav maga
Podział technik krav maga
2 sierpnia, 2017 Możliwość komentowania Podział technik krav maga została wyłączonaKrav maga to sztuka samoobrony bądź bardziej profesjonalnie ujmując kompleksowym systemem bezpieczeństwa, który zawiera zarówno tzw. techniki miękkie i twarde. Inaczej mówiąc, w zależności od stopnia intensywności konfliktu uczymy się rozwiązywać problem w sposób raczej łagodny, bez dużej szkody dla napastnika bądź też w sposób zdecydowanie bardziej agresywny i ofensywny. Techniki wykorzystywane w systemie krav maga nie są w większości jej bezpośrednim wytworem, ale zaczerpnięte są z innych styli i dostosowane do obronnego charakteru krav maga. Znajdziemy tu techniki rodem z boksu, judo, jiu jitsu, muay thai czy też karate. Techniki krav maga dzielą się na różne bloki tematyczne, najbardziej ogólny podział obejmuje techniki obron i techniki ataków. Dla realizacji sytuacji obronnej potrzebne jest umiejętne stosowanie zarówno jednych, jak i drugich elementów.
Bardziej szczegółowy podział obejmuje:
-obrony przed uderzeniami i kopnięciami
-obrony przed duszeniami i chwytami np. za głowę, tułów, ubranie, nadgarstek, włosy itp.
-obrony przed atakami z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak nóż, pałka, pistolet
Techniki ataków, które są nierozłącznym elementem każdej podejmowanej akcji obronnej dzielą się na:
-uderzenia głową, pięścią , podstawą dłoni, przedramieniem, łokciem
-kopnięcia stopą, goleniem, kolanem
-duszenia i dźwignie
Bardzo ważnym i często niedocenianym elementem są techniki poruszania, zarówno w stójce jak i w parterze:
-poruszania w 4 podstawowych kierunkach na stopach, doskoki, zejścia kątowe, przemieszczanie na plecach, wstawania
Techniki rzutów i obaleń stosowane są w celu przejścia do techniki kończącej z użyciem duszenia lub dźwigni bądź sprowadzenia do techniki interwencyjnej.
Coraz bardziej docenianym przez część szkół elementem jest stosowanie technik parterowych opartych na dźwigniach i duszeniach. Przez lata był to temat raczej unikany i argumentowany tłumaczeniem, że w przypadku dwóch napastników walka parterowa jest nieskuteczna. W mojej opinii warto wprowadzać te elementy do kanonu technik ponieważ nie zawsze będziemy w stanie uniknąć zejścia do parteru, a poza tym warto najpierw umieć pokonać jednego przeciwnika zanim weźmiemy się za dwóch. Walka parterowa w wydaniu krav maga obejmuje wiele pozycji oraz przejść między nimi, wychodzenie z zagrożonych pozycji, techniki kończące, używanie ataków uderzanych wieloma częściami ciała.
Poza nauką technik czyli trajektorii wykonywanych ruchów bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiednich taktyk czyli modeli zachowań w konkretnej sytuacji niebezpiecznej oraz metod treningowych zapewniających maksymalnie skuteczne opanowanie pojedynczych technik, łączenie ich w kombinacje oraz płynne przechodzenie z jednych elementów w drugie.