Podział technik krav maga

Podział technik krav maga

Podział technik krav maga

Możliwość komentowania Podział technik krav maga została wyłączona

Krav maga to sztuka samoobrony bądź bardziej profesjonalnie ujmując kompleksowym systemem bezpieczeństwa, który zawiera zarówno tzw. techniki miękkie i twarde. Inaczej mówiąc, w zależności od stopnia intensywności konfliktu uczymy się rozwiązywać problem w sposób raczej łagodny, bez dużej szkody dla napastnika bądź też w sposób zdecydowanie bardziej agresywny i ofensywny. Techniki wykorzystywane w systemie krav maga nie są w większości jej bezpośrednim wytworem, ale zaczerpnięte są z innych styli i dostosowane do obronnego charakteru krav maga. Znajdziemy tu techniki rodem z boksu, judo, jiu jitsu, muay thai czy też karate. Techniki krav maga dzielą się na różne bloki tematyczne, najbardziej ogólny podział obejmuje techniki obron i techniki ataków. Dla realizacji sytuacji obronnej potrzebne jest umiejętne stosowanie zarówno jednych, jak i drugich elementów.

Bardziej szczegółowy podział obejmuje:

-obrony przed uderzeniami i kopnięciami

-obrony przed duszeniami  i chwytami np. za głowę, tułów, ubranie, nadgarstek, włosy itp.

-obrony przed atakami z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak nóż, pałka, pistolet

Techniki ataków, które są nierozłącznym elementem każdej podejmowanej akcji obronnej dzielą się na:

-uderzenia głową, pięścią , podstawą dłoni, przedramieniem, łokciem

-kopnięcia stopą, goleniem, kolanem

-duszenia i dźwignie

Bardzo ważnym i często niedocenianym elementem są techniki poruszania, zarówno w stójce jak i w parterze:

-poruszania w 4 podstawowych kierunkach na stopach, doskoki, zejścia kątowe, przemieszczanie na plecach, wstawania

Techniki rzutów i obaleń stosowane są w celu przejścia do techniki kończącej z użyciem duszenia lub dźwigni bądź sprowadzenia do techniki interwencyjnej.

Coraz bardziej docenianym przez część szkół elementem jest stosowanie technik parterowych opartych na dźwigniach i duszeniach. Przez lata był to temat raczej unikany i argumentowany tłumaczeniem, że w przypadku dwóch napastników walka parterowa jest nieskuteczna. W mojej opinii warto wprowadzać te elementy do kanonu technik ponieważ nie zawsze będziemy w stanie uniknąć zejścia do parteru, a poza tym warto najpierw umieć pokonać jednego przeciwnika zanim weźmiemy się za dwóch. Walka parterowa w wydaniu krav maga obejmuje wiele pozycji oraz przejść między nimi, wychodzenie z zagrożonych pozycji, techniki kończące, używanie ataków uderzanych wieloma częściami ciała.

Poza nauką technik czyli trajektorii wykonywanych ruchów bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiednich taktyk czyli modeli zachowań w konkretnej sytuacji niebezpiecznej oraz metod treningowych zapewniających maksymalnie skuteczne opanowanie pojedynczych technik, łączenie ich w kombinacje oraz płynne przechodzenie z jednych elementów w drugie.

Back to Top