Wykorzystanie podcięcia, czyli po co komu rzuty w samoobronie.
Wykorzystanie podcięcia, czyli po co komu rzuty w samoobronie.
18 października, 2015 3 komentarze do Wykorzystanie podcięcia, czyli po co komu rzuty w samoobronie.Trening realnej samoobrony zakłada włączanie wszystkich elementów, które w czasie takiej „ulicznej” potyczki mogą się zdarzyć. Nie ograniczanie się tylko do tego co lubię, co mi łatwo wchodzi, ale ćwiczenie przekrojowo. Jednym z takich działań, które może podejmować agresor przeciwko tobie, to właśnie rzucenie na ziemię i wykorzystanie swojej przewagi z pozycji stojącej. Przykrość taka może cię spotkać zarówno podczas zamierzonego i skutecznego działania agresora, jak i na skutek własnej nieudolnej pracy na nogach, braku równowagi. W naszej szerokości geograficznej przez większość roku nosi się różne mniej lub bardziej poważne nakrycia ciała, dlatego ćwiczenie sprowadzenia przeciwnika na ziemię i kontynuacja walki w tej płaszczyźnie bądź po prostu kontrolowanie agresora jest zdecydowanie dobrym podejściem. Dodatkowo analizując materiały źródłowe z ulicznych walk łatwo dojść do wniosku, że chwyt za ubranie zdarza się nader często. Czasem jest działaniem bezpośrednim(np. sytuacja chwytu za ubranie po której dopiero następuje atak głową) a czasem pojawia się na skutek szarży ataków(np. seria ataków ręcznych zakończona szarpaniną). Prezentowana technika jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia nawet dla słabszej fizycznie osoby. Wykonywana jest z chwytu za ubranie, zakłada wytrącenie z równowagi poprzez odpowiednią pracę na nogach i wychylenie bądź zaciągnięcie oraz kontynuację za pomocą nogi podcinającej. Ćwiczymy ją zarówno podczas bycia popychanym przez agresora jak i pchania jego samego. Co ciekawe doskonale łączy się ona z innymi ofensywnymi akcjami jak kopnięcie kolanem, uderzeniem łokciem, wejście do innego rzutu. Po jej wykonania otwiera się również szerokie spektrum możliwości w postaci zajmowania pozycji dobrych do kontroli, działania bólowego na agresora dźwigniami, duszeń jak i ataków. O ile tylko osoba rzucana potrafi bezpiecznie podać w każdym kierunku to akcje te można bezpiecznie ćwiczyć na partnerze. Co więcej aby skutecznie opanować tę umiejętność docelowo należy ćwiczyć je właśnie na oporującym partnerze.
3 komentarze
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.
I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.
Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.