Trening siłowo-kondycyjny w samoobronie
Trening siłowo-kondycyjny w samoobronie
10 marca, 2014 Brak komentarzy do Trening siłowo-kondycyjny w samoobronieJest kilka składowych dobrego systemu samoobrony:- nastawienie na proste, skuteczne, uniwersalne techniki możliwe do zastosowania w każdej sytuacji; -uczenie agresywnej, zdecydowanej odpowiedzi; -odpowiedni trening fizyczny. Mało ludzi chce słyszeć i potrafi zaakceptować fakt, że dla przetrwania ważna jest kondycja. Wiele osób skupia się w swoim treningu na szlifowaniu detalów, zastosowaniu taktyk itp. ale kiedy dochodzi do starcia z lepiej przygotowanym fizycznie przeciwnikiem nie są w stanie wprowadzić ich w życie. Nawet najlepszy samochód nie pojedzie bez paliwa.
Nie bez powodu w sportach walki istnieją kategorie wagowe. Celem jest wyrównanie szans. W samoobronie/walce ulicznej nic takiego nie istnieje. Kiedy dochodzi do starcia ze 100 kg przeciwnikiem, a ważysz zaledwie 70 kg co jesteś w stanie położyć na szalę, aby Twoje szanse na skuteczność obrony i ataku wzrosły? Oczywiście nie musisz być wielki, aby być silnym, ale aby być silnym coś trzeba zrobić. Jeśli jesteś tym 70-kg człowiekiem i chcesz wycisnąć ze swoich rąk i nóg więcej skuteczności to poza dobrą techniką i zaskoczeniem musisz wyćwiczyć moc wyprowadzanych ataków.
W krav maga tak samo jak w innych sztukach, sportach i systemach walki nastawionych na efekt ważną rolę gra przygotowanie siłowo-kondycyjne. W zależności od tego w jakiej płaszczyźnie operuje dany styl tak różnie będzie wyglądało wzmacnianie przygotowane pod jego kątem. Inaczej będą przygotowywać się zapaśnicy, których walka polega na chwycie,rzucie i przytrzymaniu, a inaczej bokserzy, którzy potrzebują dużej zwinności nóg oraz szybkości i siły ciosów. Dla najlepszych rezultatów trening fizyczny pod kątem samoobrony jaką jest krav maga wymaga dużej wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i biomechanicznej, aby przygotować adepta, który jest silny, wytrzymały, zwinny, szybki i wydolny. Trening taki to znacznie więcej niż zrobienie kilku pompek i przysiadów między technikami.
Leave a comment