Moja definicja Krav Maga

Moja definicja Krav Maga

Brak komentarzy do Moja definicja Krav Maga

Krav Maga (hebr. walka wręcz, walka w bliskim kontakcie) jak głosi każda definicja, którą w sieci i w podręcznikach znajdziecie to system walki wręcz i samoobrony oparty o naturalne odruchy obronne człowieka bla, bla, bla :) Ale o co tu naprawdę chodzi? Czym niby Krav Maga różni się od boksu, kickboxingu, judo czy MMA ? Przecież tak samo jak w wyżej wymienionych systemach uczy się uderzać, kopać i rzucać. Gdyby analizować KM pod kątem trenowanych technik to w zasadzie można by powiedzieć, że to to taka mieszanka, zupełnie jak MMA. Ale w systemach walki, poza technikami, występuje jeszcze coś takiego jak taktyka i metody treningowe(nie mylić z metodami nauczania)które determinują to, co tak naprawdę ćwiczysz. I tak w KM stosowane metody treningowe mają za zadanie kreować człowieka umiejącego poradzić sobie w trudnych sytuacjach tzw. ulicznych, począwszy od obserwacji, czujności, analizy zagrożenia po umiejętność użycia siły w zależności od stopnia zagrożenia, obrony przed agresorem uzbrojonym w niebezpieczne narzędzia, doboru odpowiednich taktyk itp.

Cechy charakterystyczne metody treningowej Krav Maga:

-uczenie zdecydowanej postawy podczas konfliktu

-używanie realistycznych scenariuszy rozwoju sytuacji

-rozwijanie umiejętności dostrzegania oraz analizy zagrożeń, wczesnych oraz adekwatnych reakcji

-wybór innych sposobów rozwiązania konfliktu niż siłowe

-trening obrony i walki we wszystkich płaszczyznach (stójka, parter), okolicznościach(małe pomieszczenia, środki komunikacji itd.) oraz sytuacjach( agresor uzbrojony, kilku agresorów itd.)

Krav Maga choć na pierwszy rzut oka może przypominać wszechstylowe turnieje walki wręcz to sportem nie jest. Najważniejszym celem treningu jest nabycie umiejętności przetrwania i bezpiecznego wyjścia z trudnej sytuacji(nie zawsze walka). Dlatego też dyskusje typu co jest lepsze- taekwondo, boks, karate czy krav maga nie mają żadnych logicznych podstaw, ponieważ są totalnie różną materią.

Leave a comment

Back to Top