Technika, taktyka, psychika i fizyka czyli 4 najważniejsze aspekty treningu Krav Maga.

Technika, taktyka, psychika i fizyka czyli 4 najważniejsze aspekty treningu Krav Maga.

Technika, taktyka, psychika i fizyka czyli 4 najważniejsze aspekty treningu Krav Maga.

3 komentarze do Technika, taktyka, psychika i fizyka czyli 4 najważniejsze aspekty treningu Krav Maga.

W tym krótkim artykule chciałbym podjąć sie próby scharakteryzowania kilku ważnych aspektow treningu,ktore sprawiaja,że Krav Maga wyroznia sie na tle innych systemow walki jak np.boks czy mma.

Technika. Szerokie i głębokie umiejętności techniczne pozwalaja na skuteczniejsze kontrolowanie przebiegu walki i szybsze dobieranie sposobów atakowania i obrony w zależnosci od potrzeb jednocześnie odciążając „system”. Owo odciążenie nabiera wyjątkowego znaczenia gdy zachodzi potrzeba nagłego podjęcia decyzji badz jej zmiany o kwestiach taktycznych.Można to łatwo zobrazowac na przykładzie strzelca: ten który ma dobrze opanowane wszelkie czynności manualne(załadunek, wymiane magazynka, usuwanie zacięć itp) będzie w stanie lepiej obserowować pole walki, szybciej reagować, więcej i celniej strzelać. W związku z powyższym w Krav Maga dążymy do swobodnego, płynnego przechodzenia z technik obrony do ataku i na odwrót, bezproblemowej zmiany dystansu i płaszczyzny walki, różnicowania siły i intensywności działań, w zależności od potrzeby.

Taktyka, czyli najprościej rzecz ujmując sposób działania, sposób wykonania danego zadania. Jeśli bylbyś dowódcą i otrzymałbyś rozkaz zniszenia wrogiego celu, w zależności od okoliczności, środowiska i zasobów mogłbyś podjąc decyzję o jego zbombardowaniu za pomoca samolotu lub tez o użyciu wespecjalizowanej, kilkuosobowej grupy żołnierzy. Cel determinuje środki. Przekładając to na cywilne srodowisko samoobrony gdy dochodzi do starcia fizycznego masz mozliwosc wyboru zarowno środków technicznych jak i taktycznych. Mozesz zdecydowac o tym czy bedziesz jedynie bronic sie i szukac drogi ewakuacji, czy zaatakowany będziesz kontratakowac czy tez powyzej pewnego punktu zagrozenia zaatakujesz wyprzedzająco jako pierwszy.

Przygotowanie fizyczne. Przez przygotowanie fizyczne do samoobrony i walki rozumie sie zarowno sprawnosc jak i odporność.Na sprawność składa się wiele cech, najważniejsze to siła, szybkość, wytrzymałość, zwinność, koordynacja, wydolność. Każda z nich ma istotne znaczenie w czasie starcia fizycznego. Siła i szybkość w duzej mierze będzie decydowac o tym czy twoje ataki i obrony beda wystarczajaco skuteczne.Poziom wytrzymalości i wydolnosci zdecyduje o mozliwosci kontynuacji obron i atakow w czasie przedluzajacego sie starcia. Zwinnosc i koordynacja beda mialy wplyw na precyzje wykonywanych dzialan.
Wszystkie te cechy nie istnieja niezaleznie, poziom jednej ma wplyw na mozliwosc uksztaltowania sie innej. Nawet dobra technika nie jest w stanie zastapic odpowiedniego silnika.

Przygotowanie mentalne. Biorac pod uwage charakter samoobrony, to że ćwiczy się stosowanie obron z zaskoczenia, ataki wyprzedzajace, działania w sytuacji dużego ryzyka i dużego stresu bardzo ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw i reakcji. Ostatecznie obrona przed szantażem nożem to nie codzienność, a walka na klatce schodowej z zakapturzonym typem to nie spacer po parku. W ramach przygotowania mentalnego ćwiczymy właściwe i wczesne reakcje, uczymy odpowiedniej oceny sytuacji oraz kształtujemy gotowość do natychmiastowego podjęcia działania.

3 komentarze

  1. gateio  - 3 maja, 2023 - 4:04 pm

    I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  2. 20bet  - 21 września, 2023 - 12:35 pm

    Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Leave a comment

Back to Top